TJ Zdraví z.s.
CVIČENÍ PRO UTUŽENÍ ZDRAVÍ DO VYSOKÉHO VĚKU

STRUČNĚ O TJ ZDRAVÍ

Historie

TJ Zdraví je pro normální i nesportovně založené osoby, i když své si zde najdou i sportovní typy. Historie TJ Zdraví sahá ke slavnému českému atletovi Fridolínu Hoyerovi a jeho synovi Jiřímu Hoyerovi. TJ Zdraví je přímým následníkem Hoyerovy tělocvičné školy.

V r. 1907 známý český těžký atlet Fridolín Hoyer založil, resp. dostal od c.k. místodržitelství povolení, svojí "školu pro všestranný výcvik těla pro pány, dámy a dítky v každém stáří". Šlo vlastně o kondiční cvičení v dnešním pojetí. Vyučoval "rekonstrukci svalstva malými činkami se zvláštním zřetelem na slabé, otylé a dýchavičné". Vedl cvičení mužů, cvičení žen vedly cvičitelky. Hoyerova škola byla velmi populární, "k Hoyerovi" cvičit chodila řada známých osobností.

Tuto školu po něm převzal jeho syn Jiří, který jí jako živnost provozoval až do r. 1949. V době komunistické totality pak byl nucen mít pro svou školu a své cvičence zastřešení státní organizací (např. Lázeňská a rekreační služba hl. m. Prahy, Účelová zařízení ČSTV), od r. 1964 pak TJ Rudá hvězda Praha a po ztratě zájmu z její strany TJ Start. Ani tato TJ nejevila o toto cvičení pro veřejnost zájem, proto se cca po roce Hoyerovi cvičenci rozhodli v lednu 1966 založit vlasní tělovýchovnou jednotu, které dali v souladu s jejím určením název TJ Zdraví. Jiří Hoyer v ní fungoval jako cvičitel mužů až do odchodu do důchodu v r. 1971.

Po Jiřím Hoyerovi převzali štafetu další cvičitelé, které si vychoval a po té se ve vedení cvičení mužů vystřídalo několik generací cvičitelů. Fridolín Hoyer na základě svých zkušeností a zahraničních studijních cest vyprecizoval cvičební sestavu mužů, která zůstala ve své podobě až do éry prvních cvičitelů po smrti Jiřího Hoyera. Další cvičitelé sestavu na základě nových poznatků modernizovali, geniální Fridolínův základ však stále zůstává. Přibyl také hudební doprovod. Cvičení žen bylo různorodější, charakter mu vždy vtiskovala daná cvičitelka.

Současnost:

TJ Zdraví působí v Praze, cvičební hodiny pro muže jsou v pondělí, středu a pátek, pro ženy v úterý a čtvrtek. Cvičení je vždy v odpoleních až večerních hodinách. Časnější hodiny jsou přizpůsobeny starším cvičencům. Pozdější hodiny jsou dynamičtější, vhodné i pro mladší cvičence. Klasické cvičení bylo v pondělí a ve středu od 17 hod rozšířeno o protahovací cvičení ke zvýšení flexibility. Je společné pro muže i ženy. S prodlužujícím se věkem a aktivnějším životem seniorů chodí do TJ Zdraví cvičit mnoho dříve narozených, kteří si svojí výbornou kondici udržují až do vysokého věku.

Počet členů TJ Zdraví se nyní pohybuje kolem 150.
Věkové složení si můžete prohlédnout v grafech .

TJ Zdraví má právní formu "zapsaný spolek", principy činnosti jsou podchyceny ve stanovách .

Historie TJ Zdraví je podrobně popsána v brožuře vydané v r. 1986:
brožura

O Fridolínovi a Jiřím Hoyerových a jejich pokračovatelích - TJ Zdraví